Wernisaż wystawy "Niepodległość oczami młodego pokolenia"

P1030853JPGP1030956JPGW dniu 13 czerwca 2018 r. odbył się wernisaż wystawy "Niepodległość Oczami Młodego Pokolenia" połączony z rozdaniem nagród i poczęstunkiem. Na uroczystym otwarciu wystawy gościliśmy wicestarostę żywieckiego Stanisława Kucharczyka, Dyrektora Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu, Mirosława Dziergasa, Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu Andrzeja Widzyka. Nie zabrakło również Marka Łukasika z IPN w Katowicach oraz Zbigniewa Micherdzińskiego z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Naszymi gośćmi byli również ks. Edward Loranc, ks. Stanisław Cader, ks. Kamil Kaczor oraz nauczyciele z całego powiatu żywieckiego wraz z nagrodzonymi i wyróżnionymi w konkursie uczniami. W spotkaniu uczestniczyli także Dyrektor ZSAiO Pan Mirosław Staszkiewicz oraz Wicedyrektor Pani Monika Baron. Gości powitała asysta konna - uczennice Technikum Hodowli Koni Klaudia Talar, Zuzanna Janczak, Sara Kowalczyk i Weronika Kotysz. Wernisaż wystawy uświetnił duet Grzegorz Paciecha - fortepian i Wojciech Babicki- skrzypce, w którego wykonaniu usłyszeliśmy piękne utwory wybitnych polskich kompozytorów: Chopina, Szymanowskiego, Kurylewicza. Otwarcie wystawy wzbogaciła również przygotowana przez Grzegorza Paciechę prezentacja multimedialna pt. Niepodległość oczami wielkich polskich malarzy oraz recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Patrycji Śmigielskiej. Na zakończenie uroczystości prowadząca Anna Gryś, absolwentka Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu podziękowała wszystkim gościom za przybycie i zaprosiła na kolejne uroczystości w Dworku Kępińskich.

Bardzo się cieszę, że tak wiele instytucji wsparło tę piękną inicjatywę, godnie wpisującą się w Narodowe Obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Kazimierz Matuszny Poseł na Sejm RP, reprezentowany przez Marię Wisińską-Kurz, Dyrektora Biura Poselskiego, sfinansował nagrody książkowe oraz wycieczkę do Warszawy dla laureatek konkursu. Nagrody w postaci wartościowych książek m.in. prof. Andrzeja Nowaka i Joanny Wieliczki-Szarkowej ufundowały wydawnictwa: krakowskie Biały Kruk i Dom Wydawniczy Rafael, łódzkie wydawnictwo Literatura oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Zwieńczeniem uroczystości był poczęstunek przygotowany przez Bistro Rynek 19, Kawiarnię Wiedeńską DeKaffe oraz nauczycielki ZSAiO Bożenę Malinkę i Sylwię Ostrowską- Dybczak wraz z uczniami kl.II technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz kl.II kucharz.
Uczniowie przygotowali bufet bankietowy i profesjonalnie obsłużyli przybyłych gości.
Dziękuję również Panu Jakubowi Nowakowi, który wszelkie informacje o eventach w naszej szkole umieszcza z "szybkością błyskawicy".

Kurator Wystawy Joanna Paciecha

"W czasie spotkań niejednokrotnie zadaję młodym ludziom wchodzącym w dorosłość pytanie o to, co rozumieją pod pojęciem niepodległość. Odpowiedzi zazwyczaj wskazują na wolność i swobodę decydowania o sobie. Młode pokolenie intuicyjnie dobrze rozumie pojecie niepodległości i potrafi się z nim utożsamić. Jednak nie wystarczy o niepodległości, sile kraju, czy jego powodzeniu tylko górnolotnie myśleć. Trzeba jeszcze zdobyć się na rozsądne i skuteczne działanie. Józef Piłsudski, niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości pisał: "Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych".                                                                                                                                                                                                        
("Le Petit Journal", 1919)


"Udział w konkursie plastycznym z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości niewątpliwie jest efektem refleksji młodego pokolenia nad przeszłością i teraźniejszością Polski. Oby uświadomiło sobie, podążając za wskazówką Piłsudskiego, że niepodległość nie zależy od jednej osoby, ale czynnej postawy nas wszystkich"  
                                                                                                                                                 
 Ryszard Mozgol Naczelnik OBEN IPN w Katowicach